Nesuďme – chápejme

Lidský mozek je velice složitý orgán. Stačí špatný impuls v těhotenství a najednou je všechno jinak. Mnoho nemocí, které se projevují podobně jako autismus, byly v minulosti považovány spíše za důsledek špatné výchovy rodičů. Podobně jako aspergerův syndrom. Příčina vzniku není ani dnes dost dobře jasná. Podle některých odborníků by se mohlo na jeho vzniku podílet dokonce i několik faktorů.
§ Počátek by mohl být právě v těhotenství, ale rozvoj nemoci může způsobovat i vliv okolí po narození dítěte.

dítě

Jedinec, který trpí tímto syndromem, má narušenou oblast
– Komunikace
– sociálního chování
– představivosti.

Zajímavé je, že není snížená inteligence. Někdy je dokonce i nadprůměrná. Problém není ani ve schopnostech vyjadřovacích. Naopak. Slovní zásoba může být velice bohatá. Mnohdy se ale soustředí pouze na jeden obor nebo jedno téma. Malé dítě například upne svou pozornost jen na hračky jednoho druhu a ostatní ho nezajímají.

§ Problém pro rodiče je určitě jeden z projevů tohoto onemocnění.
§ Děti nejsou schopné rozeznávat emoce a odmítají fyzický kontakt.

S pomocí se dá vše zvládnout

Tak, jako všechny nemoci tohoto druhu, není ani Aspergerův syndrom možné vyléčit. Pro dítě samotné a zejména pro jeho rodiče, je však právě proto velice důležité pochopení okolí. Někdy lidé vidí za chováním dítěte pouze nevychovanost a nedokáží rozpoznat, že je za některými podivnými projevy choroba. Rodiče by se tedy měli spojit s pedagogy, kteří jsou schopni citlivým způsobem vysvětlit ve škole danou situaci. Kromě toho se rodiče takto postižených dětí sdružují na internetu a předávají si své zkušenosti. Což je velice přínosné. UŽ JEN PROTO, ŽE VĚDÍ, ŽE NEJSOU SAMI.

holčička

o Každý z nás by si měl uvědomit, že všichni máme právo na plnohodnotný život a pokud někomu osud nepřál, není to přeci důvod k tomu, aby byl zatracován.