Veganství

Když se řekne vegan, představíme si nejspíš někoho bosého v dlouhé sukni z přírodních materiálů, muže nevyjímaje, se šátkem na hlavě a dítětem v bandáži na prsou. A nebudeme daleko od pravdy. Veganství je záležitost menšinová, způsob života i styl. Jde o filozofické přesvědčení, že člověk může žít, aniž by zabíjel cokoli živé na planetě.
go vegan

Pro naše civilizací unavená těla bude více než přínosné pár veganských pravidel a receptů převzít. Už jen „jejich“ superpotraviny, tzn. výživné, s vysokým podílem minerálů, vitamínů a jiných zdraví prospěšných látek, kterými nahrazují zdroje z masa, vajec, mléka ale i například medu.

Veganství znamená přijmout odpovědnost a velice detailně se zabývat vlastním jídelníčkem, aby byl dokonale vyvážený a mohl tak maso nahradit. Tito idealisté, zaplať pánbůh za ně, využívají jako základní suroviny především luštěniny, obiloviny, ořechy, ovoce a zeleninu. Rozhodně nám prospěje, když pár z nich pravidelně zařadíme do jídelníčku.
konflikt ekologie

Výběr je široký. Luštěniny neznamenají jen hrách a čočku, ale i cizrnu, soju, fazole a výrobky z nich, jako je třeba tofu. Dále „super nadupané“ plody ovoce a zeleniny, za všechny ty obzvlášť výživné jako avokádo , bobule acai, banány, jablka, ostružiny, borůvky, kiwi nebo papája. Ze zeleniny je určitě třeba zmínit celer, mrkev, brokolici, rajčata, cuketu, špenát.

Být veganem sebou ale nese i jistá rizika. Lékaři varují, že se lze dopracovat až k podvýživě. Zrádné je, že tělo může být oslabováno dlouhou dobu, a když se už problémy projeví, může být pozdě. Jde často o poruchu imunity, změny ve funkci štítné žlázy i řadu dalších nepříjemných projevů, vyplývajících z nedostatku různých vitaminů a jiných látek obsažených v masité stravě. Tyto látky vegan i tak musí přijímat uměle, což pro tělo není ideální. Na druhou stranu i normální populace může trpět podvýživou díky nekvalitní stravě i když masné. Plus pro veganství je zcela jistě to, že tito lidé si hodnoty pro tělo nezbytných složek potravin hlídají.
půlky avokád

Nicméně nedá se popřít, že tyto stravovací návyky mají pro lidský organismus řadu pozitivních účinků. Určitě nepotkáte obézního vegana. Strava plná vlákniny ozdravuje funkci střev i celý zažívací trakt. Vyznavači raw potravin Vám řeknou, že se cítí velice energicky a lehce. A budou mít pravdu, dostatek ovoce a zeleniny prospívá srdci, snižuje riziko rakoviny, atd. atd.

Veganův životní styl bez debaty zatěžuje planetu mnohem méně než jiné způsoby života. To se těmto „ekologickým pacifistům vůči všemu živému“ rozhodně nedá upřít.