Základní druhy zapuštěných bazénů

V současné době je možno zajistit výstavbu bazénu od A do Z, jak se říká, na klíč. Nejčastěji volené typy nádrží jsou zapuštěné. Jejich výhody jsou nesporné – dlouhá životnost a snadná údržba. Ve srovnání s nadzemními bazény jsou esteticky přijatelným řešením v jakékoliv zahradě a výhodou je rovněž odolnost vůči mechanickému poškození. Konstrukce nadzemních bazénů jsou zpravidla chatrné a jejich životnost se počítá jen na několik sezón. Nadzemní bazén tak představuje pouze provizorní dočasné řešení.
cákání vody.jpg

Betonové zapuštěné bazény

Základem konstrukce je železobetonový skelet – vana, jejíž povrch je obložen buď keramickými obklady, nebo malými kachličkami – mozaikou. Těží ze své hlavní přednosti, kterou je tvarová stálost, robustnost, pevnost, odolnost vůči mechanickému namáhání, vůči chemickému působení vody a bazénové chemie, případně soli. Většinou se budují přímo na míru, co se týče rozměru, tvaru i velikosti. Železobetonový základ se vylévá podle šablony a obklad se provádí na přání zákazníka. Přizpůsobit lze i sklon dna, celkově je snadné sladit vzhled bazénu s okolním prostředím. Nevýhodou jsou poměrně vysoké náklady na jeho výstavbu a také její delší doba.
vodní hra.jpg

Fóliové

Stěny a dno tvoří opět železobetonový skelet, který je tentokrát pokryt silnostěnnou hydroizolační fólií. Výhodou je, že lze fólii vytvarovat libovolně, nezávisle na nosné konstrukci. Mezi konstrukcí a fólií se prostor vyplňuje termoizolační pěnou. Výhodou je také velmi dlouhá životnost fólie, která musí být odolná vůči UV záření a dalším vlivům, kterými jsou přípravky bazénové chemie, úprava vody ionizací a solinátorem. Nevýhodou je nižší odolnost proti mechanickému namáhání a určité omezení ve výběru vzhledu fólie, pokud jde o sladění s okolním prostředím.
nafukovačky v bazénu.jpg

Laminátové bazény

Vnější konstrukce je betonová a vnitřek tvoří sklolaminátová skořepina. Výhodou je rychlejší montáž a snadná údržba, hladký povrch nádrže se lépe udržuje v čistotě. Materiál je odolný vůči chemickým vlivům, a poměrně dobrá je i mechanická odolnost, která závisí na tloušťce laminátu. Výhodou je nižší cena, ovšem na úkor menšího rozsahu sortimentu tvarů a barev laminátových van.