Jak na domácí pěstování dýně Hokkaidó – česky zvané Hokaido

Dýně se nepěstuje jen za účelem pro využití a dělání polévky. Hokkaidó se využívá v kuchyni pro velmi pozitivní účinky na lidský organismus. Disponuje značným množstvím minerálních látek i vitamínů. Využití v kuchyni nabízí mnoho podob – jako příloha k masu či do omáček, do salátů, do moučníků apod. Dýně náleží mezi oblíbenou zeleninu. Pozitivní je, že si dýni můžete vypěstovat na zahradě. I pokud jste teprve zahrádkáři – začátečníci či amatéři, věřte, že sklidíte úspěch i samotnou dýni.

očištěná dýně
Podzim ve znamení přípravy záhonu

Důležitým prvotním krokem je prohnojená půda, nejlépe vlastním kompostem. Záhon je třeba důkladně zrýt. Tři týdny před samotnou výsadbou je nutné záhon posypat dusíkatým vápnem a patřičně prolít.

Jak na samotné pěstování a výsadbu?

I když půdu je třeba nachystat již na podzim. S vysazením dýně je třeba počkat až na následující rok. Ideální je vysazení těsně po třech zmrzlých mužích. Je třeba vybrat a zvolit slunné místo. Pěstování dýně je nejlepší ze sazenic. Lze to i ze semínek, ale v tomto případě si budete muset počkat o něco déle, či si semínka zasadit doma do kelímků, například od jogurtu, a takto si připravit vlastní sazenice.

dýně Hokaido
Mějte na paměti, že se dýně velmi rychle rozrůstá. Opravdu postačí jedna či maximálně tři sazenice. Nekustečně se rozroste. Je třeba kolem mít a počítat s dostatkem místa. Dýně Hokkaidó opravdu potřebuje půdu bohatou na živiny. Během vegetace je třeba dopřávat dýni dostatek vláhy.

Sklizeň a uskladnění

Dýně Hokkaidó vás obdaruje za vaši náležitou péči krásnými oranžovými plody. Mnohdy slouží i jako dekorace. V oblibě je i dlabání těchto dýní na svátek duchů, tj. Halloween. Jestliže slupka u dýně pomalu usychá, je to znamení pro vás, že již lze dýni sklidit.

Dýni můžete zužitkovat ihned v kuchyni. Avšak bez problémů ji lze skladovat na suchém a chladném místě až do zimních měsíců.


Pozitivní účinky dýně Hokkaidó

· má zklidňující i blahodárný vliv na žaludek,
· vhodná při problémech se zažívacím ústrojím,
· působí močopudně,
· význačně posiluje lidský imunitní systém,
· reguluje hladinu tuků v krvi,
· pozitivní vliv na správnou funkci slinivky,
· účinná v pomoci při revmatismu,
· příznivé působí na správnou činnost srdce.