Pán blesků


Elektrické energii se věnoval celý život. Odpovídajícího uznání, jako tomu bylo u mnohých jiných, se mu bohužel nedostalo. Zemřel nakonec sám.
Vynálezy
Jeho převratné vynálezy ovlivňují přitom život každého z nás. Patentoval jich přes dvě stovky. Nejznámější jsou Teslův transformátor a turbína, elektromotor na střídavý proud, no a rádio a ovladače asi používají v současné době i největší elektroničtí antitalenti. Elektromotory jsou dnes na vzestupu, budou jistě čím dál více používané v automobilové dopravě. Tesla také pracoval na vývoji vznášedel a radaru.
socha svodoby.jpg

Pokusy s blesky
Za pomoci bohatých přátel vybudoval laboratoř v horách v Coloradu. Chtěl obrovskou sílu blesků zkrotit a získat jejich energii pro lidi. Přenos energie plánoval bez pomoci vedení, bezdrátový. Začal tzv. projekt Wardenclyffe, na Long Islandu nechal vybudovat šedesát metrů vysokou věž. Z ní chtěl pak distribuovat bezdrátově energii zdarma. Bohatý mecenáš ale po zveřejnění objevů Marconiho zastavil financování projektu. A tak musel být ukončen.

Vizionář
Tesla se zabýval bezdrátovým přenosem elektrické energie i v jiném směru. Mezi jeho projekty patří také paprsky smrti (teleforce). Chtěl, aby sloužily vládě USA k případné obraně proti německým nacistům. Dalším objevem měly být létající stroje, které pohánělo elektromagnetické pole.
V roce 1911 popsal novinářům zcela konkrétní podobu jím navrženého létajícího stroje. Uvedl, že nebude mít křídla ani vrtule, bude se bezpečně pohybovat vysokou rychlostí v libovolném směru a dokáže „stát“ ve vzduchu. Mimochodem, nepřipomíná vám ten popis cosi? Předpokládal též, že budou vyráběna zařízení s vlastní inteligencí, jejichž příchod přinese revoluci.
teslův transformátor.jpg
V jednom z jeho citátů uvádí zajímavou věc. Že jeho mozek je pouze příjemcem, že ve vesmíru je jádro obsahující všechny vědomosti, inspiraci a sílu!