Spirály nejsou jen dobré

A jak by taková pohádka pokračovala? Král si půjčoval a půjčoval, až království, od kterých si půjčil dříve, začaly požadovat návrat své půjčky. Král si proto půjčil od dalšího království, aby zaplatil prvnímu, od dalšího, aby zaplatil druhému a tak dále. Co ale mohl nebohý král dělat, když se dostal do dluhové spirály?
klec na hlavě
Naštěstí dnes už dluhové spirály mají řešení, které náš král neměl. Dnes, několik století od vlády králů, už máme jiný způsob vlády, zvaný demokracii. Každý se může demokraticky rozhodnout, co bude dělat, jak to bude dělat i kdy to bude dělat. Je jiný svět, ale v lecčem je stejný. Lidé chtějí mít všechno lepší, modernější, luxusnější a technicky pokročilejší, než ostatní a přitom s co možná nejmenší námahou, nejlépe zadarmo.
Tak tedy takový člověk chce mít novou televizi, když už je v obchodě, vybere si k ní dokonalý zvukový přehrávač a dvd rekordér. No, ale jak to zaplatit? Na účtu tolik nemá, ale nutně,,potřebuje“ mít všechno, co si vybral, hned. A řešení je hned na světě, nabízí tu přeci prodej na splátky, samozřejmě od nebankovní společnosti. Tak šup, podepíše pár papírů a už si své nové hračky veze domů.
kapsy bez peněz
Za nějaký čas, se mu zadře motor u auta, no co, stejně už bylo staré, tak si vezme nové na splátky. V létě přeci musí jet na dovolenou do nějaké exotické destinace, ale z výplaty, ze které splácí půjčky, na takovou dovolenou nemá finance. Tak šup do další nebankovní společnosti, půjčit si na dovolenou a ještě něco navrch, ať si na dovolené může pořádně užívat. Na dovolené mu zcizí telefon, no co, stejně byl starý, šup pro jiný, nejnovější prestižní značku, ať všichni čučí, jak si žiju. Další půjčka. Uběhne měsíc, dva a náš drahý moderní člověk si uvědomí, že mu výplata na splátky nestačí a navíc, za co bude žít? Tak honem, další půjčku, ať má jak zaplácnout ty stávající. A po pár měsících znova, když už peníze došly. Najednou si člověk uvědomí, že se dostal do spirály, do dluhové spirály, ze které nevidí cestu. Cesta do ní může být i kratší, stačí dlouhodobá nemoc, nemocný nemá z čeho žít, tak si opakovaně půjčí a samozřejmě, nemoc se protáhne a nemá z čeho platit půjčky.
mince pod budíkem
Dluhová spirála je past, která snadno pohltí každého. Často se stává, že z ní nevidíme cestu, ale cesta existuje. Protože když existuje problém, existuje i jeho řešení.