Typy pro cestovatelské začátečníky

Pokud se už rozhodnete cestovat bez cestovních kanceláří na vlastní pěst, je nutné mít na paměti, že se musíte vzdát všeho luxusu, který byl spojený s cestovní agenturou. Tedy hotely all inclusive, slíbený odvoz na daná místa autobusem nebo poslíčci čekající na letišti na vaše zavazadla. Na druhou stranu získáte pocit volnosti a svobody. Můžete být zrovna, kde chcete a netlačí Vás čas odjezdu zájezdového autobusu zase o pár kilometrů dále. Cestujete-li navíc hromadnou dopravou, pěšky či autostopem, tak se dostanete na místa mimo turistické oblasti a mnohem lépe poznáte danou zemi. Přeci jenom tam uvidíte místní lidi a jejich kulturu nebo místní pokrmy jinak než v turistických letoviscích, která mnohdy mají s přirozenou kulturou dané země málo společného a jsou zaměřené hlavně na to, aby svým majitelům vynesli co nejvíc zisku.

plachetnice na moři

Musíte se však na vaši cestu dobře připravit. Co to znamená? Celou vaši cestu si předem musíte najít v mapě a vědět kdy pojede daný autobus nebo vlak. Také je důležité si vybrat správné a bezproblémové spolucestující, kteří budou na cestě s vámi. Délku pobytu si musíte vždy určit ještě před odjezdem. Hlavní je se neztratit a mít sebou dostatek peněz. Samozřejmě musíte dávat pozorná na všudy přítomné zloděje a podvodníky, ale to většinou při dobré obezřetnosti není problém. Nezapomeňte také na zdraví. Navštivte před cestou svého lékaře, pokud trpíte nějakou nemocí a jestli je možné někam vyjet. Také se informujte o možných zdravotních rizicích, se kterými se můžete setkat v dané zemi. Je dobré se nechat očkovat, pokud je to možné a zřídit si odpovídající cestovní pojištění.
mapa světa na rukách
Cestovní lékárnička by neměla chybět ve vašem batohu. Sehnat ošetřující pomůcky v jiné zemi by mohl být ze začátku problém. Co si do ní máte dát, proberete s obvodním lékařem. Než někam odjedete, zjistěte si podmínky vstupu do země a místní zákony. Pořiďte si také fotokopie osobních dokumentů. Sebou si vezměte jen potřebné věci.