Neobviňujte jedináčky z egoismu! Ne vždy je tomu tak.

Často bývají jedináčci zpodobňováni jako děti z bohatých rodin. Vezměme si příklad z Harryho Pottera a jeho bratrance jménem Dudley. Jak on byl hýčkaným potomkem, z něho ta rozmazlenost vyloženě bila. Ale chová se každý samostatný jedinec takovýmhle způsobem?

Doopravdy ne. V prvé řádě záleží na výchově. Jak se k němu rodiče chovali, co mu dovolovali, zda se ho neustále zastávali. V druhé řadě jsou genetické dispozice a psychika. Ono to vše souvisí s tím přístupem rodičů.
ztracené dětství

Na světě existují takové dva extrémy. Jeden jsme již zmínili, tudíž extrém rozmazlovací a za druhý se považuje striktní. Projevuje se to nezastáním se vlastního dítěte, nekupováním každé chtěné věci. Do značné míry je to dobrý způsob výchovy. Nesmí se to ale přehánět.

Jestliže se rodič nezastane jednou svého vlastního dítěte, dá se to pochopit. Může to mít jednoduché opodstatnění, že on rozbil to autíčko. Když nastane případ, kdy si rodič není jistý, kdo za tu danou situaci může, tak by měl raději mlčet a netrestat své dítko! Takovéto traumata můžou způsobit první ránu do dětské psychiky. Příkladem je nástup do školy, kdy se dítě bojí přihlásit, i když ví tu správnou odpověď. Příčinou je strach právě z chybného úsudku, který může být způsobený špatným přístupem jeho rodičů.

Ztráta sebevědomí je druhým aspektem. Nejhorší na tom je, že všechno se vším souvisí, je to takový bludný kruh. Rodič se nezastane svého dítěte a to se z toho důvodu bojí cokoliv udělat. Přestane si věřit, neustále přemýšlí o svých činech. Klade si otázky, zda to udělal správně. Občas přijdou výčitky svědomí, že to asi neřekl tím nejvhodnějším způsobem a nevykonal věci správným způsobem.
věř sobě

Je těžké si pro takové lidi uvědomit, kde stojí příčina jejich odtažitosti, jejich nízkého ega. Mnohým pomůže klinický psycholog, ale co ti ostatní? Samozřejmě, že je to taky nemusí nijak trápit a můžou žít spokojený život. Jenže pak nastane problém, když lidé okolo Vás zjistí, jak tenkou skořápku máte. Začnou toho využívat. Pak přijde ponižování, kritika a Vám se rozsvítí, že byste měli pátrat po příčině všech těch neduhů. Po chvíli Vám dojde, že tyto špatnosti ve Vás zanechalo dětství.