Na Istrii nejen na pláž

Tento poloostrov je oblíbenou destinací hodně turistů. Nabízí luxusní hotely přímo u pláží, kam to táhne skoro všechny. Do center měst se už tolik lidí nevydává, a to je chyba.
Chorvatský ostrůvek
Rijeka
2. největší město chorvatského pobřeží je hlavním přístavním městem poloostrova. Na rodinnou dovolenou se toto město, příliš nedoporučuje, na výlety ale rozhodně. Za navštívení stojí určitě ulice Korzo, kde najdete nejoblíbenější obchody, kavárny, restaurace a i Městskou věž s hodinami. Na předměstí Trsat se zase nachází poutní kostel. Město je oblíbeno mladými místními lidmi, a proto není divu, že žije rušným nočním životem. O bary, kluby, diskotéky i kasina tu není nouze.
Socha v Opatiji
Opatija
Krásné město kousek od Rijeky. Za zmínku stojí určitě pobřežní cesta kolem vody z centra Opatije až do sousedního Voloska. Cestou můžete projít i nádhernými parky, Sveti Jakov a Angiolina. Sama Opatija se pyšní několika historickými i moderními hotely. Zmínit můžeme Kvarner, Ambasador nebo Mozart. Každý rok v červenci se slaví příjezd Františka Josefa a jeho manželky Sisi. Místní se obléknou do dobových kostýmů a pro turisty je to krásná podívaná.
Učka
Nad Opatijí se tyčí vysoké pohoří Učka s nejvyšším bodem Vojak (1401 m n. m.). Rázem se tak od nulové nadmořské výšky můžete ocitnout hodně vysoko. V některých měsících v roce je vršek dokonce zasněžený. Na Vojaku můžeme vylézt ještě na rozhlednu a Rijeku i ostrovy Krk a Cres máme jako na dlani.
Amfiteátr v Pule
Hum
Považuje se za nejmenší město na světě. I když tam moc obyvatel nežije (v roce 2011 30), přes den je tam poměrně rušno, a to díky turistům. Kolem dokola se táhnou 100 m dlouhé 35 m široké hradby. Chorvati jsou hodně pyšní na zdejší dochovanou hlaholici.
Pula
Největší atrakcí města je určitě Amfiteátr, Chorvaty nazývaný Arena. Je to největší, nejzachovalejší a nejvýznamnější památka římského stavitelství v zemi a patří mezi 6 největších na světě. Unikátem je, že první 3 řady jsou celé zachovalé.
A pokud máte rádi mořský svět, navštivte místní Aquarium, kde si můžete sáhnout na hvězdici, mořského ježka, raka nebo želvu.
Poreč
Místní aquapark je největším v zemi, a proto když budete mít už dost slané vody z moře, vyrazte určitě sem. Půl kilometru dlouhá divoká řeka stojí určitě za vyzkoušení.
Umag
Pokud trávíte dovolenou v červenci právě v Umagu, proč se nezajít podívat na místní tenisový turnaj. Ten spadá do kategorie ATP World Tour 250 a hraje se na antuce. O tenisové kurty tu není nouze, takže si s sebou klidně vezměte i raketu.
Milovníci vína zde najdou největší chorvatské vinné sklepy.
Přeji krásnou dovolenou!