Zásady pro pořízení turistického stanu

Budete-li pořizovat stan dětem pro hraní na zahradě, nebo pro táboření s kamarády na okraji lesa za humny, postačí Vám několik stokorun a vyberete si model, běžně prodávaný v supermarketech. Cena odpovídá kvalitě použitého materiálu a k tomuto účelu takový přístřešek bohatě stačí. Pro turistiku však nikoliv. V náročnějších podmínkách nepřízně počasí a chladných nocí, za trvalejšího deště stan ze supermarketu neobstojí. Kvalitnější přístřešek pro běžnou turistiku na našem území pořídíte zhruba za pět tisíc korun, expediční stany do vysokohorského terénu a extrémních klimatických podmínek vychází cenově nad deset tisíc korun.
stanování v horách

Hmotnost výrobku

Budete-li absolvovat vícedenní pochody, kdy si ponesete veškeré vybavení na svých bedrech, bude vás zajímat každý kilogram váhy navíc. Stan je jednou z těžších položek a jeho hmotnost Vás bude pochopitelně také zajímat. Naopak u vícedenního kempování na jednom místě, kdy cestujete třeba na kole nebo autem, Vás hmotnost stanu nemusí vůbec zajímat. Hmotnost lehkých a zároveň kvalitních stanů se pohybuje kolem hodnoty 2,5 kg. Malý stan pro jednu osobu se dá pořídit s hmotností menší než 1 kg.

Voděodolnost stanu

Co by Vás ale zajímat mělo, je schopnost stanu odolat působení vody. V klimatických podmínkách mírného pásma Vám postačí stan, kde výrobce zaručuje únosnost obalu (tropika) v hodnotách 3 – 5 tisícům mm vodního sloupce. (To je údaj, kolik mm vody musí napršet, aby stan začal propouštět vodu dovnitř).  U podlážek musí být voděodolnost podstatně vyšší, většinou 6 – 10 tisíc mm. V extrémnějších podmínkách, např. na horách, kde je navíc silný vítr, byste měli sáhnout po modelu s voděodolností tropika alespoň 5000 mm vodního sloupce.
týpí stan

Pevnost stanové konstrukce

V zásadě je platné pravidlo, že kvalitní duralové pruty jsou mnohem odolnější, než laminátové. Je to dáno speciální slitinou hliníku s příměsí manganu, hořčíku a mědi, ze které se vyrábí. Laminátové tyče rády při větším namáhání praskají, i když dnes mnoho výrobců nabízí laminátové tyče potažené speciální polyesterovou fólií, která zamezuje alespoň roztřepání tyče při jejím prasknutí.