Místo, kde budu hledat brigádu

Naštěstí s dobou internetu pokročila i možnost najít si snáze nějaký přivýdělek. To, co bylo dříve závislé na naší schopnosti dojít se někam zeptat je dnes zjednodušeno na jednoduché odeslání emailu. Tam kam jste se dříve museli dostavit osobně si můžete zavolat. Tam kam vás dříve protlačili rodiče, se nyní můžete dostat vlastní silou.
Informace o volných pozicích, platu a dalších podrobnostech najdete na internetu i s příslušnými kontakty.
noviny a deník

Řeč je o internetových stránkách zaměřených na inzerování brigád. Každý tam může vložit inzerát se specifikacemi pro pracovní pozici a přímo ze stránek se na takový inzerát dá zareagovat. Příkladem jsou fajn-brigady.cz portál, který vás do naviguje na volná místa dle vámi zadaných kritérií.

Psaní životopisu

Většina zaměstnavatelů požaduje zaslání životopisu. Jeho forma bývá různá a pokud není přímo zadaný můžete si zvolit libovolnou. Nejlepší je však přímo se podívat na internet po vzorech, podle kterých i vy sami vyplníte ten svůj.
–          Dlouhé a kompaktní texty si nechte do motivačního dopisu, životopis by měl mít jasnou strukturu a přímé informace.
–          Buďte sebevědomý, ale nepřehánějte to s vymýšlením zbytečností, jen abyste si přidali odrážky.
–          Zaměřte se na přítomnost a nedávnou minulost. Brigády, co jste dělali před deseti lety a nesouvisí s vybranou pozicí je zbytečné zmiňovat.
–          Snažte se zaujmout formou, buďte však ve všech směrech formální a rozhodně se vyvarujte barevnému textu.
–          Pokud vkládáte svou fotografii, nevybírejte z toho, co jste nafotili při dovolené, ale vložte fotku na občanku.
vývojový diagram

Motivační dopis

Zde můžete trošku popustit uzdu své osobnosti, avšak měli byste stále držet reality. Pokud umíte poutavě psát hovoří to ve váš prospěch, avšak dlouhé nebo srdceryvné texty nejsou v tomto případě žádány. Jedna maximálně dvě strany a dost. Navrhnout si strukturu. Vysvětlit, jak jste se k nabídce dostali, proč vás zaujala a co můžete zaměstnavateli nabídnout, co pro něj můžete udělat.
–          To, co může on udělat pro vás ho nezajímá
–          Pokud nemáte co nabídnout, on vám nic hledat nebude
–          Lidé na personálním jsou také jen lidé, tak se do nich vciťte
–          Obecně se zaměstnávají lidé projevující zájem a snažící se o to být zaměstnáni
O psaní životopisu a motivačního dopisu dále pojednává mnoho zdrojů včetně pravidel češtiny. Při jejich psaní se však vždy držte sjednoceného a formálního stylu. Představte si třeba, že sedíte v obleku na personálním a máte to v rukou, jak by asi vypadal duhový rámeček?