Výchova založená na motivaci

Někteří rodiče fandí klasické výchově ve stylu škoda každé rány, která padne vedle. Jiní se pak snaží o výchovu porozuměním, volnou výchovu, nebo tresty na míru. Pokud však chceme dosáhnout výsledků, vždy je na místě děti motivovat. Motivace neznamená úplatky, jen správně mířenou možnost odměny za splnění úkolu. Co je tedy výchova formou motivace?

rodinné zázemí

Vše má svou cenu

Když si pořídíme děti, víme, že to nebude zrovna malá investice. Musíme jim zajistit teplo, ošacení, jídlo, zaplatit jim školu a kroužky. Tohle všechno je povinností každého rodiče. Přidejme na seznam dárky k Vánocům a narozeninám, které lze rovněž považovat za samozřejmost. A pak jsou tu věci navíc, které děláme, protože je máme rádi. Nové kolo, hezká panenka, kterou jsme zahlédli v obchodě, krabička slizu, který je právě oblíbený, a udělá radost, tabulka milované čokolády. Tyto věci ,které děláme navíc, jsou jen předmětem rozmazlování, které vede k tomu, že si děti neumí ničeho vážit, a vše považují za samozřejmost. Proto je nejlepší zatnout zuby, a nic z toho, co je navíc, nedávat jen tak. Vysvětlete dětem, že každý ten předmět má určitou cenu, kterou jste zaplatili z toho, co si vyděláte v práci. Můžete jim to dokonce přepočítat na hodiny. Na tohle jsem vydělával půl hodiny, na toto celé dva dny. Děti by měly vědět, jaká je hodnota věcí, které dostávají, aby pochopili, že rodiče nejsou kouzelný oslík, ze kterého po zatřesení padají peníze. 

chlapec s letadýlkem

Nechte je, aby si na to „vydělaly“

Tím samozřejmě není míněno, abyste osmileté dítě posílali na brigádu. To by přeci nešlo. Ale chtějte po něm, aby si to zasloužilo. Předmět jejich touhy můžete klidně koupit hned, a postavit na jídelní stůl. Ale nedávejte jim jej. Vysvětlete jim, že to něco stálo, a pokud o to opravdu stojí, musí si to zasloužit. Základem je samozřejmě očekávané dobré chování, uklizený pokoj, a splněné úkoly. Bez toho se dohoda uzavírat nesmí. A teď k práci. Úkol, který jim přidělíte, aby za něj získalo vytoužený předmět, by měl být složitý úměrně ceně předmětu. Za krabičku slizu může například utřít prach, nebo vypočítat nějaké příklady navíc. Za dražší dárky, jako je třeba kolo, už toho chtějte o poznání víc. Například týden úklidu kuchyně, čištění bot, nebo mu dejte přečíst knihu, a požadujte po něm, aby z ní udělalo referát. Jakkoliv to může znít drsně, nejenže se dítě něčemu novému naučí, ale rovněž si začne víc vážit věcí, které dostává, protože bude vědět, že to stálo práci.